PTE ‘den Yüksek Skor İsteyenlere Tavsiyeler

PTE sınavı, İngilizcenizi akademik bir seviyede ölçer. Sınavda karşınıza çıkan metinler, görseller ve grafikler ile diğer materyaller hep akademik kaynaklardan alınır. Bu nedenle; ekonomi, çevre, sağlık ve diğer bilimsel konular ile alakalı kelime bilginizi geliştirmenizi ve bunlarla alakalı okuma ve dinleme yolu ile pratik yapmanızı tavsiye ederiz.

Sınavda İngilizce telaffuz çok önemlidir. Özellikle, sınavın speaking bölümünün 1. kısmı verilen metni gerekli vurgulamalar ile temiz ve doğru bir şekilde telaffuz edip etmediğinize odaklanır. Bu nedenle, kelimelerin doğru telaffuz ve vurgulamaları üzerinde mutlaka çalışın. Konuşmanız ne kadar native‘e yaklaşırsa skorunuz o kadar artar.

Sınavın writing bölümüne hazırlanmak için akademik formatta kompozisyonlar (essay) yazarak pratik yapmalısınız. Yazdıklarınız akademik bir dilde; giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine sahip olmalıdır. Yapı, gramer ve kelime kullanımına dikkat etmelisiniz.

PTE listening bölümünde karşınıza çeşitli İngilizce aksanları çıkabilir. Bu nedenle sadece bir aksana bağlı kalmayın, kendinizi farklı aksanlara alıştırın. Bununla alakalı olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden İngilizce konuşan insanların bulunduğu ses ya da video kayıtlarını izlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Şimdilik bu kadar! 🙂

İlerde yeni yazılarımızla sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

PTE Sınav Hazırlık Kurslarımız tıklayın