PTE Sınavı Süresi Kısaltıldı!
İşte Yeni PTE Formatı ile Gelen Değişiklikler 

Pearson PTE ‘nin yakın zamanda yaptığı duyuruya göre, normalde 3 saat olan PTE Academic sınav süresi 16 Kasım 2021 tarihinden itibaren 2 SAATE iniyor. Yayınlanan yeni PTE sınav bülteninden detaylara bakalım:

PTE sınav süresi neden kısaltılıyor?

Böyle bir değişikliğin temel sebebi, PTE sınavını katılımcılar için daha stressiz ve rahat uygulanabilir kılmaktır.

PTE sınavı, 2009 yılından beri uygulana ve bugün bütün dünyada geçerliliği olan bir sınavdır. Sınavı hazırlayan kurum olan Pearson, başlangıcından beri PTE sınavının kendisi ve her bir soru tipi ile alakalı yaptıkları araştırmalara dayanarak sınav sonuçları üzerine etki etmeden sınavın genel verimliliğini arttırmak adına sınav süresini azalttıklarını belirtmektedir.

Yeni 2 saatlik PTE test formatı sınava girenlere daha rahat bir sınav tecrübesi sunarken, önceki ile aynı kesinlikte ve güvenilir test skorları sağlayacaktır.

PTE sınav süresi nasıl kısaltılıyor? PTE sınav formatında ne değişiklikler olacak?

Sınavının formatında, soru ağırlıklarında ve soru tiplerinde herhangi bir değişiklik yapılmayıp sadece sınav süresi 3 saatten 2 saate indirilecek. Bunu yapmak için her bölümdeki soru sayıları azaltılıp sınavda 2. ve 3. bölümler arasında isteğe bağlı olan 10 dakikalık ara kaldırıldı.

Ayrıca katılımcılar için hem daha açık ve net olması hem de konsantrasyonlarına yardımcı olması için sınavın görsel tasarımı ve sunumunda da bazı iyileştirmeler yapıldı.

Yeni PTE sınavında hangi sorular değişti / kaldırıldı?

PTE sınav sorularında herhangi bir değişiklik ya da kaldırılma olmayacak.

Yapılan süre kısaltması soru tiplerini etkilemiyor. Önceki gibi sınavda toplam 20 farklı soru tipi olacak. Sadece her bölümdeki soru sayıları azaltılacak. Önceden 70 – 82 adet olan toplam soru sayısı aralığı yeni düzenleme ile 52 – 64 soruya indiriliyor.

Yeni PTE sınavında soru sayılarındaki detaylı değişiklere buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni PTE Academic sınavı bütün kurumlar tarafından  yine kabul edilecek mi? Sınavda istenen skorlar değiştirecek mi?

PTE Academic sınavı dünyada binlerce kurum tarafından vize, eğitim, göçmenlik ve iş başvurusu gibi konularda kabul edilmektedir ve sınav süresinde yapılan son değişiklik bu durumda herhangi bir değişikliğe yol açmayacaktır. PTE sınav skorları aynı şekilde kullanılabilecek.

2 saatlik PTE sınavı sınav standartı olarak önceki ile aynı kalite ve titizliği sahiptir. Bu nedenle, kurumların istediği sınav skorlarında herhangi bir değişiklik olması beklenmemektedir.

Önceden alınan PTE sınav sonuç kağıtlarında bir güncelleme yapılmasına gerek olacak mı?

Hayır. Önceden alınan PTE sınav sonuç kağıtları 2 yıllık geçerliliklerini korumaya ve kurumlar tarafından kabul edilmeye devam edecektir.

Yeni PTE sınavı eski sınavdan daha mı kolay?

Hayır. 2 saatlik yeni PTE sınavında zorluk seviyesi önceki ile aynı olacak. Ancak bu sistemde katılımcılar sınav günü daha rahat ve hızlı bir sınav tecrübesi yaşayacaklar.

 

Şimdilik bu kadar arkadaşlar! 🙂

İleride yeni yazılarımızla sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

PTE Sınav Hazırlık Kurslarımız tıklayın